Zvláštní schopnosti mistrů stylu Yang

27.03.2019

V článku se dozvíte o neobvyklých schopnostech starých i současných mistrů. Tyto zajímavosti jsou předávané pouze ústně z generace na generaci.

Z ústního předání mistra Vincenta Chu, který byl stejně jako jeho otec přímým studentem Yang Sau Chunga, tedy 5.generace rodiny Yang.

Pozn. autora: Jak je známo, a dnes už i vědecky dokázáno, bojová umění včetně Tai Chi posilují nejen šlachy, ale i kosti. Na rentgenu lze jednoznačně prokázat, že u bojovníků, u kterých jsou končetiny vystaveny dlouhodobé zátěži a nárazům (např. otužovací cvičení "kote kitai"), se značně zhušťuje houbovitá kostní tkáň a kosti tím jsou houževnatější a tedy i pevnější.

Ovšem co se týče Yang Luchana (1799 - 1872), prvního nositele Tai Chi rodiny Yang, tak v tomto směru to byl naprostý extrém. V rodině Yang bylo známo, že jeho ruce byly cvičením tak zocelené a tak silné, že mistr Luchan s nimi měl problém při ranním vstávání: Ruce si údajně musel přivazovat páskem kolem krku, protože byly tak těžké, že mu činily problémy při zvedání z postele. Stejně tak je známo, že qi (vnitřní energie, která mimojiné zodpovídá za kvalitní stavbu tkání), byla v jeho případě tak silná, že i jeho kůže byla jako brnění: Podle historky z knihy Wolfa Lowenthala (z ústního předání Chen Manchinga, studenta Yang Chen Fu, tedy vnuka Yang Luchana), jednoho dne zavítal Yang Luchan do císařské rodiny na výuku Tai Chi neohlášeně a při cestě po zahradě jej napadli hlídací psi. Služebnictvo psi ihned stáhlo, nicméně ještě předtím se stihli Yang Luchanovi zakousnout do lýtek. S kňučením pak utekli. Služebnictvo se mu omlouvalo, ale on prý jako by si psů ani nevšiml. Jeho oděv byl potrhaný, ale nic jiného se mu nestalo. Ovšem psům, kteří se zakousli do jeho lýtek, vypadaly zuby.

Yang Sau Chung (1910 - 1985) byl účasten jako divák poháru v karate. Po skončení poháru byl vyzván jedním z mistrů karate k souboji, výzvu ovšem nepřijal a odcházel. V té době mu již bylo přes 70 let. Mistr karate ovšem odmítnutí neakceptoval a po tom, co se Yang Sau Chung otočil zády, vzal to jako neúctu a pěstí udeřil karatistickým úderem Yang Sau Chunga do ramene. Ve zlomku vteřiny se ovšem karatista svíjel bolestí a ukázalo se, že jeho ruka je zlomená. Yang Sau Chung úder téměř ani nezaregistroval a odešel.

Gin Soon Chu (1932 - 18.3.2019), oficiální disciple (učeň) velmistra Yang Sau Chunga, se na semináři setkal s Johnem Conroyem, tedy neoficiálním žákem Yang Ma Lee (dcery Yang Sau Chunga). John Conroy byl na semináři vyzván ke statickému Tuei Shou ("lepivé ruce") - tedy tlačení hřbety dlaní proti sobě. Po několika minutách tlačení se John Conroy pyšnil, že tlak mistra Gin Soon Chu ustál. Druhý den ráno však zjistil, že celého jeho ruce od ramen dolů jsou plné modřin a není schopen třesoucíma se rukama udržet hrneček u snídaně.

To, co dokázal Mistr Gin Soon Chu se svou energií (stejně jako všichni mistři rodiny Yang), můžete vidět na přiloženém videu z ukázky dynamického Tuei Shou. To co vidíte, je Fa Jin (nebo lépe Len Jin), tedy explozivní vypuštění energie, které zcela paralyzuje protivníka.

J.Marek (2019)