O kurzech Tai Chi

Co potřebujete ke cvičení?

Pohodlné oblečení i obuv. Nejlépe žádné elastické oblečení a na nohy nejlépe styl "jarmilky," není dobré cvičit naboso. S sebou pití, nejlépe čaj v termosce.


Proč cvičit právě u nás?

Klubů kde se cvičí Tai Chi je dnes nepřeberné množství. My cvičíme podle systému rodiny Yang, který je unikátní. Není lehký, ale výsledky stojí za to. Náš klub je skrze mistra Kwok Wing Chu napojen přímo na rodinu Yang a jsme tedy přímo u zdroje korektních informací neboť Tai Chi je nezbytné cvičit správně. V našem klubu jako jednom z mála cvičíme Tai Chi ve spojení s Baguazhang, které umožní lépe pochopit některé složky Tai Chi. Zajímá nás také Vaše zpětná vazba - které cvičení Vám prospívá, které ne, co Vám dělá dobře a případně co se u Vás změnilo.

Proč cvičit Tai Chi?

Je to tak trochu jiný bodybuilding. Jedná se o budování vnitřní síly. Vnitřní síla není jen poetický pojem. Tai Chi posiluje to co je skutečně třeba pro boj: Počínaje silnými šlachami a kostmi a konče uvolněnou psychikou. Bez uvolnění není dostatečně rychlá reakce - pokud je tělo zatíženo emocemi, je v napětí a to nás znevýhodní v boji. Tai Chi také rozhýbe lymfu, uvolní klouby, zpevní svalové partie důležité pro správné držení těla. Má dalekosáhlé a dlouhodobé účinky. Vyžaduje ale Vaší trpělivost. Výsledky nepřijdou hned (tak jak je dnes u všeho očekáváno), ale tyto výsledky skutečně stojí za to. Tai Chi má u lidí, co jsou (např. díky své monotónní práci) příliš uzemnění, ducha povznášet a naopak u lidí, co jsou příliš psychicky přetíženi, ducha zase uzemnit.

Popis běžného tréninku

Cvičíme s důrazem na precizní postoje a pozice, například tak jak jsou vidět na mapě tzv. Dlouhé formy (108) od Yang Cheng Fu na úvodní stránce. Cvičení Tai Chi je pomalé a to především kvůli správnému uvolnění svalů, nalezení svého těžiště a osy těla, a proto aby nám poskytlo prostor k preciznímu provedení dané techniky. Zpočátku je Tai Chi velmi náročné na nohy, ale je to nezbytné, neboť právě z nich vychází veškerá síla a jedná se o tzv. "zapuštění kořenů," které je důležité i pro správný směr toku energie (tak aby se předešlo zdravotním komplikacím). Zpočátku bude cvičení s dlouhými výdržemi možná náročné a nudné, o to spíše však ucítíte správný zdravotní efekt (z mých zkušeností silnější než při cvičení jógy). Nenajdete u nás výuku bojové aplikace, protože pak by se jednalo o vnější bojové umění (jako jsou karate, wushu, capoeira ap.). Ukážeme Vám, jak by případná aplikace vypadala, protože Vám pomůže k zaujetí správné pozicie, nicméně důraz je kladen na vývoj vnitřní síly.


Vyučované techniky

1. tai chi chuan rodiny Yang, styl tygra (velký řád a střední řád) rozcvičení a průpravná cvičení (tzv. tai chi gong), Dlouhá forma Yang Cheng Fu (střední řád), krátká forma Yang 12 a Yang 22 (pro začátečníky, velký řád Yang Chen-fu), Sestava "Návrat k Tai Chi," tai chi s mečem, tui shou.

2. qigong ("čchikung") 氣功 - kultivace životní energie vybrány nejbezpečnější techniky: wuji (wuchi) - uvolnění ve stoje i v sedě; 3 kruhy - qigong rodiny Yang; yi yin jing (čti "i tin tin")- přeměna šlach a svalů; ba duan jin (osm kusů brokátu) - pro starší; ba duan jin vleže - pro nemocné; wu qin xi (hra pěti zvířat) - uvolnění emocí.

3. pro zájemce Techniky a tai chi gong Wudangské školy a sestava Wudangské školy.

4. Baguazhang: Chůze po kruhu, 8 dlaní, Bagua rozcvička.

Sestavy V Tai Chi existuje nepřeberné množství forem (sestav), v historii se dočtete i o tajných či utajovaných nebo zapomenutých sestavách. Pravdou však je, že Tai Chi Chuan má jen jednu stěžejní sestavu, nazývanou Dlouhá forma (Dlouhá pěst) pocházející od legendárního zakladatele Tai Chi - Zhan San Fenga (cca 12.století). Název "Dlouhá" nesouvisí s délkou (108 či podle stylu počítání 124 pozic), ale se způsobem jejího provedení. Sestavu lze cvičit v různých formách (pomalu, rychle, ve stylu tygra nebo hada, ve zkrácené verzi apod.) s ohledem na to co je naším cílem. Proto nelze říci, že existuje utajovaná forma, která Vás naučí Fa Jin (výbušnou sílu), a to nejen proto, že Fa Jin je termínem z Chen Tai Chi, ale hlavně proto, že Vás to může naučit právě Dlouhá forma.

Vysvětlivky:

Velký, střední a malý řád  Velký řád je vhodný pro začátečníky - rozsáhlé pohyby, široké a nízké postoje, rozsáhlé kruhové pohyby. Je to cvičení vhodné pro uvolnění kloubů a posílení nohou. Ze středního řádu je již patrnější bojová aplikace - střední řád je to co vidíte prakticky ve všech klubech a videích na Youtube. Podle názoru Yang Sau Chunga (4.generace rodiny Yang, *1910) je velký řád vytvořený jeho otcem Yang Chen-fu (3.generace rodiny Yang, *1883) až příliš uvolněný a skutečné využití síly Vás může naučit především Střední řád. Malý řád již využívá minimalistických pohybů, ovšem o to více zapojuje střed těla (Tantien, Hara). Zde se objevují oblouky s rukama až na zem. Cvičícím však nebyly z těchto pohybů jasné bojové aplikace a tak jeho otec Yang Jian Hou (2.generace rodiny Yang, *1839) začal malý řád rozšiřovat o nižší postoje. Dle báchorek  je malý řád vytvořený Yang Luchanem (1.generace rodiny Yang, *1799) pro členy císařského dvora, kteří nosili nepohodlné šaty s dlouhými rukávy a suknicemi a nemohli se moc hýbat.

Tai Chi Yang se cvičí ve 3 stylech - tygr, čáp nebo had.

Videa Tai Chi Chuan - cvičí Grand Master Yang Sauchung, nejstarší syn Grand Grand Mastera Yang Chen-fu, zachycené na 8 mm film, tj. zrychlené. Video zde: 108 forem.

Cíl sólového drilu je nalézt osu svého těla.

Cíl tuishou je nalézt osu těla partnera.

Dle úrovní Taichi podle prof. Fang Ninga (viz článek) je prvním stupněm Tai Chi tzv. Fa Jin neboli explozivní vypuštění energie. Ten by měl být cílem každého cvičence. Je to dovednost, která ale nesouvisí s osou partnera, lze ji aplikovat v kterékoli pozici a to právě správným uvolněním. Lze se k ní propracovat poctivým cvičením (nikoliv přemýšlením :-)