Literatura

Knih o Tai chi bylo napsáno nepřeberné množství. Bohužel často i s technickými chybami, které autoři opisují jeden od druhého, a tak se chyby postupně stávají pravdou. Proto je vhodné hledat původní prameny. A protože naše škola je škola Yang, upřednostníme tedy publikace rodiny Yang. Jedna z prvních publikací, výše zmíněná, byla kniha "40 kapitol rodiny Yang," sepsaná Yang Luchanem, Yang Banhou a rozšířená Yang Chen-fu. Kniha je však příliš technická a ač obsahuje i ústní předání přímo od Zhang Sanfenga, je pro současného čtenáře velmi těžce uchopitelná. Dříve však byla chráněná rodinou Yang, ovšem od roku 1985 je již "odtajněná" a vyšla v reprintu a překladu od Douga Wilea či Yang Jwin Minga, můžeme ji však nalézt i online (zde). Další kniha je přímo od Yang Chen-fu, "Essence and application of Tai Chi Chuan." Je dostupná na Amazon a lze ji pořídit za pár dolarů - pojednává o tom jak cvičit Dlouhou formu a proč. Dále je to kniha Fu Zhongwena (disciple Yang Chen-fu) s názvem "Authentic Yang family Tai Chi." I tu lze koupit za pár dolarů, učí Vás však pouze jak cvičit Dlouhou formu. Další vhodnou knihou je tzv. Červená kniha popisující bojové aplikace všetně fotek Yang Sauchunga a jeho dcer v bojových aplikacích, napsaná přímo Yang Sauchungem ("Practical use o Tai chi Chuan"). Fotky však nejsou ostré a pro začátečníka jen velmi těžko pochopitelné.

Ze všech výše zmíněných důvodů lze více než doporučit literaturu od Vincenta Chu, který pojednává o samotném jádru Tai Chi. Tedy literaturu od mistra s pedagogickým vzděláním, mistra, který je ochoten předat celé své učení a mistra jenž ovládá Fa Jin.

Články od Mistra Chu naleznete zde: https://www.taijizlin.cz/index.php/cs/clanky

Nezbývá tedy než potvrdit myšlenku zmíněnou v záhlaví této stránky, a to že Tai Chi Chuan nelze porozumět jinak než cvičením.