Literatura

Knih o Tai chi bylo napsáno nepřeberné množství. Bohužel často i s technickými chybami, které autoři opisují jeden od druhého, a tak se chyby postupně stávají pravdou. Proto je vhodné hledat původní prameny. A je to i vhodné - čtení kvalitních zdrojů nás může v cvičení podstatně posunout. A protože naše škola je škola Yang, upřednostníme tedy publikace rodiny Yang. Jedna z prvních publikací, výše zmíněná, byla kniha "40 kapitol rodiny Yang," sepsaná Yang Luchanem, Yang Banhou a rozšířená Yang Chen-fu. Kniha je však příliš formální a ač obsahuje i ústní předání přímo od Zhang Sanfenga, je pro současného čtenáře velmi těžce uchopitelná. Dříve však byla chráněná rodinou Yang, ovšem od roku 1985 je již "odtajněná" a vyšla v reprintu a překladu od Douga Wilea či Yang Jwin Minga, můžeme ji však nalézt i online (zde). Další kniha je přímo od Yang Chen-fu, "Essence and application of Tai Chi Chuan." Je dostupná na Amazon a lze ji pořídit za pár dolarů - pojednává o tom jak cvičit Dlouhou formu a proč. Dále je to kniha Fu Zhongwena (disciple Yang Chen-fu) s názvem "Authentic Yang family Tai Chi." I tu lze koupit za pár dolarů, učí Vás však pouze jak cvičit Dlouhou formu. Dříve než Yang Chen-fu napsal svojí knihu, požádal sám svého dalšího disciple - Chen Weiminga, aby sepsal to co on sám (Yang Chen-fu) říká při hodinách svým žákům. Kniha se jmenuje "Questions and answers on Tai Chi Chuan" a je taktéž lehce k dostání např. na eBay. Další vhodnou knihou je tzv. Červená kniha popisující bojové aplikace všetně fotek Yang Sauchunga a jeho dcer v bojových aplikacích, napsaná přímo Yang Sauchungem ("Practical use o Tai chi Chuan"). Fotky však nejsou ostré a pro začátečníka jen velmi těžko pochopitelné.

Poslední, nebo spíše první, nejlepší kniha pro začátečníka je kniha o žákovi Yang Chen-fu a to o Chen Man Chingovi, kterou napsal zase jeho žák - Wolf Lowenthal a jmenuje se "Nic Vám netajím." Je to bestseller v knihách o Tai Chi a pravděpodobně každý, kdo se někdy s Tai Chi setkal, ji zná. Má další 2 pokračování a všechny tyto knihy lze s klidným srdcem doporučit.

Ze všech výše zmíněných důvodů lze více než doporučit literaturu od Vincenta Chu, který pojednává o samotném jádru Tai Chi. Tedy literaturu od mistra s pedagogickým vzděláním, mistra, který je ochoten předat celé své učení a mistra jenž ovládá Fa Jin.

Články od Mistra Chu naleznete zde: https://www.taijizlin.cz/index.php/cs/clanky