Slova zkušenosti Tung Ying Chieha, nejlepšího žáka Yang Chen-fu

31.12.2022

Přeložil Jaromír Marek, z originálu Little Mountain Tai Chi od Alberta Tang

 1. Tai Chi chuan je vnitřní bojové umění. Síla je tvořena v kostech. Energie je uložena ve svalech. Není vyžadováno mít drsnou kůži nebo silné svaly, ale "potopenou" čchi a silné kosti. A právě proto cvičenci Tai Chi netrpí zlomenými kostmi a zraněnými svaly a únavou ze skákání, ale pohybují se přirozeně, aby našli potenciál původní síly. Je to cvičení k rozvinutí Vaší původní síly.
 2. Tři hlavní body: Duch, záměr a pozice (podobnost pohybu s jeho jménem). Pak bude dosaženo rychlého pokroku. Stejně tak se budete každý den cítit jinak. Cvičenci by se měli snažit cítit rozdíly záměrně.
 3. Pokud není postoj správný, pak chybí duše i záměr. Výsledkem bude jen "vaření v prázdném hrnci" - dokonce i po mnoha letech nedosáhnete žádného pokroku. Traduje se vtip, že deset let praktikování Tai Chi Chuan není tolik co 3 roky praktikování Kung-fu. Proto, pro správné cvičení Tai Chi je nutné cvičit pilně, ale především mu správně rozumět. Stejně tak je výsledek závislý na Vaší inteligenci, ale poctivé cvičení může pomoci hloupému. Takže byste se vždy měli snažit cvičit poctivěji.
 4. Dýchání během cvičení - dýchejte přírozeně. Nenuťte se dýchat zhluboka. Po mnoha letech praxe Tai Chi Chuan dosáhnete přirozeného bodu, kdy Vaše dýchání bude vyváženo automaticky.
 5. Původně je "13 pohybů Tai Chi Chaun" (resp. Dlouhá forma - pozn. překladatele) metodou vedení čchi. Vedení znamená cirkulaci čchi a krve. Proto, pokud odvádíte dobrou práci vedení, pak bude čchi a krev v dobré rovnováze. Veškerá slabost a neduhy budou odstraněny, ale nenechte se tím unést a dále se snažte tvrdě dosáhnout rovnováhy. Pokud praktikujete Tai Chi poctivě a přirozeně, dosáhnete toho když přijde čas.
 6. "Uvolněte ramena a spusťte lokty" znamená nedržte sílu v ramenech. Nesnažte se zpevňovat ruce, ale pohybujte se lehce a hladce.
 7. Zavěšte svůj vršek hlavy a stáhněte zadek. Abyste mohli zavěsit hlavu, musíte jí držet přirozeně. Pokud stáhnete zadek, čchi se odtamtud pohne automaticky. Abyste ubrali na síle, hrudník musí být lehce uvolněný, ale nedržte ho s ohnutými zády.
 8. Pokaždé když provádíte formu (sestavu), jsou nejméně tři věci, které musíte dělat. První je uvolnit svaly. Druhá je přesně nastavit své pozice. Třetí je soustředit se více na záměry a duchovní složku. Když zdokonalíte všechny pohyby, pak se duchovní složka objeví když se pohybujete. Pokud dosáhnete této úrovně, Vaše pokroky budou rychlejší a kvalitnější.
 9. Cítění a porozumění síle - abyste se toto naučili, musíte více praktikovat tuishou, pak dosáhnete výhod spojení, držení, dotyku a následování. Pokud nemáte partnera, můžete vždy praktikovat formu zlehka a vždy používat obě ruce, abyste cítili silu. Pokuste se představit si, že na Vás útočí protivník, a jak jej dostáváte pod kontrolu. Pokud vydržíte takto praktikovat po dlouhou dobu, pak se naučíte síle také.
 10. Pokud cvičíte tuishou, nejdůležitější věc je naučit se cítit sílu, nikoli srazit protivníka. Snažte se, aby Váš protivník nenašel Vaše centrum, a vždy se snažte nalézt centrum protivníka.
 11. Můžete praktikovat Tai Chi Chuan když se procházíte, když stojíte, když sedíte i když ležíte. Metoda je využít svojí mysl k cirkulaci čchi, a naučit se jí cítit. Například: cítit rozdíl když držíte šálek čaje silou a bez síly; cítit rozdíl když jdete těžkými kroky a lehkými. Když stojíte nehnutě, zkuste cítit rozdíl zpevnění nohou a ohýbání svých nohou - jednou nohou, nebo oběma nohama na zemi.
 12. Když s Tai Chi začínáte, můžete cítit bolavé svaly, ale nebojte se, to přejde.
 13. Základním krokem učení se tuishou je poznat sílu. Je mnoho různých druhů síly jako: síla spojení, síla následování, vnitřní síla, síla zavěšení, síla tření, zjemňující síla, zrychlující síla, síla držení, síla dotyku, a síla tlačení. Stejně tak existuje mnoho typů síly jako je pronikající síla kostí, třesoucí síla, skládající (rolující) síla, náhlá síla, síla desetiny palce, síla vystřeleného šípu, rovnoměrná síla. Obecně jsou všechny výše zmíněné síly jsou v podstatě naučeny z pocitů při praktikování Tai Chi (Tuishou). Je těžké se sílu naučit sám, ale jednoduché ve dvou lidech, dokud člověk žije. Navíc můžete použít ladění sebe sama a svého cítění ve chvíli kdy prosazujete sílu. Samozřejmě, že všechny typy síly se naučí a objevují při pohybech těla. Pokud nemáte partnera, můžete se naučit sílu ze vzduchu.
 14. Principy Tai Chi Chuan: Kořenem jsou chodidla, vynucené nohami, kontrolované pasem, a vyjádřené prsty. Tohle jsou pravidla prosazování síly: nikdy nenechte kolena jít přes chodidla; nikdy neohýbejte ruce přes svůj nos; nikdy nezvedejte ruce přes své obočí; a netlačte dolů pod centrum svého hrudníku. To vše jsou tradiční body. Pokud porušíte tato pravidla, síla nebude tak velká. Různorodost je kontrolována pasem. Například: Když talčíte někoho doleva svou pravou rukou, a Vaše ruka je už přes osu Vašeho nosu, pak tam nebude dostatečná síla. Ale pokud uvolníte levou část hrudníku aspoň trochu a natočíte pas doleva aspoň trošičku, pak se tam síla znovu objeví. Takže tato různorodost je na hrudníku, kontrolovaná pasem a konečně projevena prsty. Pokud je celé tělo uvolněné a citlivé, pak se v prstech objeví velká síla.
 15. Lidé jsou zvířata, ale se smysly. Například: Pokud udeřím někoho pěstí, protivník jistě využije ruce k blokování, nebo pohne tělem, aby odvrátil útok. Je to přirozená reakce člověka, ale materiál je různý. Jako příklad je visící pytel. Je to jen pytel co nic necítí. Pokud jej udeříte, pohne se vpřed a pak vzad. Dráha, po které se pohybuje má jasnou trajektorii. Pokud jej udeříte zleva, bude se pohybovat doprava. Je to jen reakce materiálu. Ale lidé jsou jiní - protivník má na úder různé reakce. Proto každý boxer má na paměti 3 slova: pevnost, přesnost a intenzitu (nelítostnost). Pokud nemám tyto kvality, pak nemůžu prosadit sílu. Pokud mám, pak bude síla velká. Takže, jak se stát pevným, přesným a nelítostným? Nejprve musíte cítit. Takže jak začnu cítit? Nehýbejte se, pokud se protivník nepohybuje. Pokud se pohne, následujte ho a dokončete pohyb dřív než to udělá on. Takže budete bojovat přesně tu vteřinu než dokončíte pohyb. Pak budete neporažení.
 16. Než se začnete učit Tai Chi Chuan tak síla může být tupá síla. Pokud se učíte Tai Chi, celé tělo je relaxované a má dobrou cirkulaci čchi a krve. Ale musíte se zbavit veškerých nervových tenzí a zachovat onu tupou sílu. Protože pokud jste relaxovaní, tupá síla může být přeměněna na skutečnou sílu. Jako příklad tupé síly je to čemu někteří lidé říkají síla ramen, protože je držena v ramenech a není kontrolovaná pasem a projevená v prstech. Proto je ta tupá síla hlavní. Relaxace je metoda. Pokud znáte metodu, pak i sebemenší hlavní síla může být úspěšná. Pokud neznáte metodu, pak ani velká hlavní síla nebude úspěšná. A právě proto pokud rozumíte principům Tai Chi Chuan, pomůže Vám to ve všech druzích sportů.