Vzpomínka na Mistra Gin Soon Chu

12.05.2019

Připomínka dědictví

Napsal: Joseph Gallop

Přeložil: Jaromír Marek

Dne 18. března 2019 celý svět Tai Chi obletěla zpráva o odchodu jednoho z velkých otců Tai Chi, Mistra Gin Soon Chu (narozeného 1932). Jeho dědictví pokračuje skrze jeho tři syny: Kwok Shinga, Vincenta (Kwok Winga) a Gordona (Kwok Chunga). Vincent a Gordon se oba stali Tai chi mistry pod úzkým vedením svého otce/učitele. Mistr Chu obdržel hluboký a kompletní výcvik, který nejprve započal u Mistra Lai Hok Soona a poté pokračoval pod vedením Velmistra Yang Sau Chunga. Po zvládnutí všech aspektů Klasického Tai Chi rodiny Yang, Mistr Chu získal svolení k učení udělené přímo Yang Sau Chungem, prvorozeným synem slavného Yang Cheng-Fu.

V roce 1969 Mistr Chu otevřel dveře svého vlastního klubu "Gin Soon Tai Chi Chuan" s povolením Velmistra Yang Sau-Chunga. Je to jedna z nejstarších a historicky nejvýznamnějších škol v Severní Americe. Dnes již je po světě 20 dalších škol pod hlavičkou "Federace Gin Soon Tai Chi Chuan" (včetně našeho klubu, pozn. překladatele). Když Mistr odešel na odpočinek, jeho synové, Vincent a Gordon se stali předními učiteli (dale zde učí ještě jejich bratranec Tony - pozn. překladatele). Mistr Chu, obecně známý jako Gin Soon, naprosto nepochybně přispěl ke sdílení vědomostí Tai Chi po celém světě, vytvářením rostoucí komunity během jeho působení coby učitele.

Zprava: Mistr Chan Pui (Wah Lum, 34.generace Shaolin), Mistr Gin Soon Chu, Chuck Norris, Nick Cerio (Mistr Kenpo, na koleni) adal. zakladatelé školy, 70.léta 20.století.

Předtím než jsem se setkal s rodinou Chu a stal se jedním z jejich studentů, jsem slyšel o Mistrovi Gin Soon Chu od svého prvního instruktora, pana Heg Robinsona (zakladatele "Roxburské Tai Chi Akademie"). Pan Heg vždy říkal, jak hluboký vliv Mistr Chu měl na jeho vlastní život a s nadšením mluvil o časech, kdy Sifu pracoval s ním a dalšími studenty na běžných hodinách. Popisoval hodiny jako velice intenzivní a pan Heg vyzdvihoval Mistrovu sílu, bojové dovednosti a především jak skvělý člověk to byl a kolik pro něho znamenal.

Po tom co jsem roky a roky poslouchal o Mistru Gin Soon Chu, jsem se konečně zapsal do hodin Mistra Chu a sledoval legendu v akci. Během skupinového cvičení Dlouhé formy, které se konalo nesčetněkrát, byly chvíle kdy jsme pracovali společně a chvíle (obzvláště v male tělocvičně), kde studenti trénovali na svých individuálních místech, svým vlastním tempem a čekali až přijde učitel a začne je opravovat. Jednoho dne, zhruba 13 let zpět (tedy cca 2006), jsem se zasekl při procvičování formy, přímo v místě, kde Mistr sedával na svém oblíbeném křesle, poblíž vchodu do místnosti. Cvičili jsme formu a já byl nervózní celou tu dobu a strachoval se o názor Mistra na moje Tai Chi. Normálně jsem se cítil uvolněný, ale tenhle konkrétní den se mi i těžce dýchalo, protože jsem měl úzkosti když jsem cvičil formu přímo před Mistrem Chu. Na konci hodiny jsem odcházel na záchod a on se na mě podíval a jediné co řekl bylo "Dobře!" a tohle povzbuzení si pamatuji jako by to bylo včera.

Podle slov Dimitrise Mougdise z "Institutu Vnitřních Umění na Floridě," studenta Gin Soon Chu i Vincenta Chu, Sifu začínal učit formu trpělivě, postoj za postojem a měl velice vysoké nároky. To si Dimitris uvědomil velice brzy. "Můj Bože, on dokonce poznal když jsem si doma necvičil!

Bylo opravdu trapné se ukázat na hodině bez splněného domácího úkolu. Miloval jsem to a byla to jediná věc, co mě v 17 letech bavila. Sifu byl velmi trpělivý a i když mluvil pouze lámanou angličtinou, vždy přesně zamířil na cíl u každého ze svých studentů. Jeho praktické instrukce a konkrétní body ukázek byly naprosto precizní. Sifu byl perfekcionista a když přišlo na "tlačení" (push hands, tuishou), jeho síla a vypracované aplikace byly neuvěřitelné. Já měl na své straně mládí, ale před jeho ohromným jingem to neznamenalo vůbec nic. Pak jsem si uvědomil, že mě vede k tomu, abych rozvinul svůj vlastní jing. Byla to taková zábava, on doslova vyzařoval umění a schopnosti a pradávné vědomosti bez toho aniž by řekl jediné slovo, jen pouhým tlačením rukou. Sifu Gin Soon se v mém životě v tehdejších letech obrazně stal mým otcem. Byl jsem rebel vzdorující svému otci, dělal jsem spoustu pitomostí, ale se Sifu jsem se podřídil, poslouchal a učil se. Bylo tam něco unikátního a jednoduše magického. Zajdu tak daleko a řeknu, že jsem občas snad mohl zahlédnout jeho auru mudrce."

Další seniorský student, Rene J. Navarro, certifikovaný akupunkturista, popsal svou zkušenost s Mistrem Gin Soon Chu v článku "Hledání Yang Cheng-Fu."

"Byl jsem představen učiteli Gin Soon Chu, který se na mě hodně smál, ale skoro nemluvil. V těch dobách jsem hodně četl o Tai Chi Chuan, ale neviděl jsem o něm ani zmínku. On byl podle mého přesvědčení prostě jedním z mnoha učitelů, které jsem musel zahrnout do svého seznamu. Posadil jsem se abych si prošel sborník Dlouhé formy. I presto, že sestava pohybů Solové formy byla jednoduchá a podobná té, kterou jsem se učil u Hua-Enga v Manile, ta od Mistra Chu vypadala naškrobeně a trapně. Mýlil jsem se: Uvědomil jsem si, že v klubu Mistra Chu dělají postoje jinak. Bylo to poprvé kdy jsem viděl Tai Chi pozice dělané tak jako nikde jinde kde jsem byl - na Filipínách, v Hong Kongu, v centrální Číně, Kalifornii a New Yorku, prostě nikde... Pak tu bylo ještě tlačení (push hands, tuishou), s využíváním manévru, který byl v podstatě statický, dokud někdo nebyl vyhozen z rovnováhy ("vykořeněn"). Nazývalo se to "Dynamické tlačení" aby bylo rozlišeno od jemného, yinového protipólu. Učitel tlačil s námi, ukazujíc neuvěřitelnou sílu, která přesahovala jeho velikost a věk. Doslova házel s lidmi dozadu do protilehlé stěny, 20 stop daleko (6 metrů) nebo nahoru do vzduchu, bez jakékoli viditelné námahy. Imponovalo mi to. Byla to síla, jakou jsem nikdy předtím neviděl. Byl jsem zvědavý, zda to má co dělat s pozicemi Tai Chi Chuan, které jsem shledával jako trapné. Věděl jsem okamžitě, že to je právě Mistr Tai Chi Chuan rodiny Yang, koho hledám. Instruktor v přímé lini generací rodiny Yang, který zná instrukce autentických forem předávaných z generace na generaci."

Nicanor Snow ze "Seacoast Tai Chi Institutu," student Gin Soona, říká následující: "Mistr Gin Soon Chu byla neobyčejná bytost. Ve třídě se na něho studenti vždy obraceli jako na "Sifu." Byl velmi jemnou osobností, ovšem velmi vážným a precizním ve své odbornosti. Měl specifický způsob jakým každého jednotlivého žáka učil. Sifu přesně věděl co jste potřebovali a neukázal víc než jste potřebovali. Sifu od Vás očekával, že budete připraveni na další lekci, jinak by to dal najevo. Držel vysoké standardy a trval na tom, abyste trénovali jak nejvíce můžete. Nikoli s nerespektováním studentů. Sifu by poznal, že jste doma netrénovali dostatečně. Museli jste odložit svoje ego a poslouchat jak nejlépe umíte. Nehledě na jeho houževnatost a skálopevné přesvědčení studenti byli rádi v jeho společnosti. Sifu dělal poznámky ve své lámané angličtině, které nebyly míněny jako vtipy, ale my jsme se smáli s ním. On se vždy pousmál, zasmál a pronesl "Příliš tuze, bez síly" a "To samé, jen jiným způsobem" a "Co děláš?" Pokud jste mu nedali jasnou odpověď, řekl "Ty nerozumnět" a pokud jste udělali něco správně, řekl prostě jen "Dobře, ano." Mistr Gin Soon Chu byl vyjímečný a jednoznačně opravdový. Jeho škola a studenti byly jeho chloubou. Miloval svoji rodinu a především - měl chuť žít. Budeš nám skutečně chybět."

Mistr Gin Soon Chu věnoval svůj život tomu být dobrým člověkem a skvělým instruktorem Tai Chi. Přijetí jeho odchodu, jakožto odchodu každého milovaného člověka, je jednou z nejtěžších věcí v životě. Zažívajíc pochování a prázdnotu, bolest z něčeho co chybí, může způsobit velké emoční pohnutí. Když jedinec, který se dotkl mnoha životů, odchází do posmrtného života, vzniká tím prázdnota a nicota. Tato prázdnota je ale vyvážena věčným vděkem za učení s vynikajícím učitelem, otcem, manželem a mentorem. Uctěním kroků tak báječné duše, která změnila životy mnoha lidí, se taktéž zaceluje prázdnota. Nastal čas. Čas k udržení, usebrání se a využití. Momenty z minulosti s Mistrem Chu vedoucí ke kultivaci viditelné manifestace zdraví a mírem naplněné budoucnosti, skrze cvičení autentického Tai Chi Chuan s mocně živým srdcem, myslí a rukami v "tady a teď." Tai Chi komunita je všezahrnující a vypouští tohoto ohromného ducha ať cestuje až na konec vesmíru. Drahý Mistře Gin Soon Chu, naše Tai Chi komunita Vás bude postrádat, Vaši příbuzní, přátelé a Tai chi rodina na Vás vždy bude vzpomínat.

The Sort Of KungFu; Tai Chi Life magazine 4/2019