Nepříliš dlouhé životy Mistrů stylu Yang

28.03.2019

V článku se dočtete o vlivu Tai Chi na zdraví a dlouhověkost a o setkání Yang Chen Fu s Dračím bojovníkem.

Vždy mi vrtalo hlavou, jak je možné, že když je Tai Chi pověstné svým vlivem na zdraví a dlouhověkost, proč se tedy mistři rodiny Yang dožívali řekněme pouze průměrného věku okolo 75 let, zatímco u mistrů Bagua není vyjímkou věk přes 100 let. Odpověď na tuto troufalou otázku mi dal Mistr Vincent Chu.

Je pravdou, že Tai Chi nebývale rozvíjí vnitřní sílu. Energie má nezpochybnitelný vliv na kvalitní stavbu tkání. Ovšem pokud mluvíme o bojovém Tai Chi, pak je pravdou, že se v tomto směru cvičí i techniky, které občas mohou dát našemu zdraví nemálo zabrat. Cílem je totiž vytvořit neporazitelného bojovníka. Další pravdou je, že v dobách před Kulturní revolucí v Číně (cca 1966), byl každý Mistr Tai Chi vyzýván na souboj. Aby mistr obhájil svoje umění, bývaly výzvy k souboji skutečně na denním pořádku. Po Kulturní revoluci však byly veřejné souboje zakázány, stejně jako nošení sečných zbraní na veřejnosti (meče) a Mistři vyučující bojová umění byli stíháni. To mělo za následek, že se většina skutečných mistrů rozprchla po světě, nebo přesunula do Hong Kongu. Všichni mistři rodiny Yang byli známí obrovskou silou, neporazitelností a velice tvrdými tréninky. A o to spíše to přitahovalo další a další vyzyvatele. Mistři rodiny Yang však nikdy nezklamali. Nicméně z toho vyplývá, že byli vystaveni stovkám a stovkám soubojů. A takové množství soubojů jistě nikomu na zdraví nepřidá.

Nedávno odtajněná historka o Yang Chen Fu (1883 - 1936), která se objevila na jednom čínském serveru zhruba v polovině roku 2018, popisuje tajemství Yang Chen Fu a byla dokázána i dalšími svědky a souhlasí s ústním předáním mistrů rodiny Chu. Tak tedy: V době, kdy mladý, tou dobou ještě štíhlý Yang Chen Fu, přicestoval do Hong Kongu, se ubytoval v 2.patře velkého zájezdního hostince. Když si vybaloval věci, slyšel z venku velké rány a řev. Podíval se z okna a na dvoře domu stál muž, který doslova lámal skály - údery a kopy rozbíjel kameny na dvoře. Když zahlédl v okně mistra Yang Chen Fu, vyzval jej na souboj. Mistr sebevědomě sešel dolů a výzvu přijal se slovy, že "kámen rány nevrací." Byl si svojí silou více než jist a tak vyzyvateli nabídl možnost dát 3 údery aniž by se on sám bránil. Muž se připravil a napřáhl k útoku. Když se pěst bojovníka blížila, už v ten moment mistr Yang vycítil nebývalou sílu vyzyvatele, a navzdory svému slibu úder vyblokoval odražením (ward off). Bohužel to již však realizoval příliš pozdě a pěst jej zasáhla. V danou chvíli mistru Yang Chen Fu vyhrkla krev z úst. Následoval velice tvrdý souboj, při kterém jako obvykle mistr Yang zvítězil. Vyzyvatel však odcházel se slovy, že i přes vyhraný souboj mistr Yang nikdy nezapomene na setkání s bojovníkem Dračí sekty. Poté se mistr Yang vrátil do svého bytu, ovšem bylo mu tak špatně, že ho museli odvézt do nemocnice. Mistr Yang se nakonec z této příhody vzpamatoval, nicméně od té doby prý začal značně přibírat na váze. Zemřel ve věku 52 let. Jak již bylo uvedeno v úvodu této historky, že byla potvrzena dalšími svědky, pravdou je, že jiní svědci slyšeli ze dvora, kde údajně mělo dojít k střetnutí s Dračím bojovníkem, výstřel, a poté přispěchali na pomoc. Mistr prý opravdu chroptil krev, takže jej odvezli do nemocnice, kde byl bezprostředně operován, aby mu byla vyjmuta kulka. Při operaci však žádná kulka v břišní dutině Yang Chen Fu nalezena nebyla.

Yang Chen fu, stejně jako ostatní členové rodiny Yang (obzvláště jeho bratr Yang Shao Hou), měli velice náročné tréninky, které zdaleka ne každý ustál a nebylo vyjímkou, že z 15 žáku po 1 měsíci zbyl jeden. Mistři rodiny Yang to komentovali slovy, že oni sami prošli tvrdým výcvikem a ani oni jinak učit nebudou. Podle slov Mistra Yang Chen Fu je sestava, kterou nafotil v pozdější době (kdy byl již otylý), předvedena lépe než sestava nafocená v jeho mládí. Mistr Yang Chen Fu byl známý tím, že jeho cvičení mělo velice silný léčivý efekt. Nebylo však vyjímkou (jak se dočtete v knize Wolfa Loventhala), že jeho studenti skončili během tréninku v bezvědomí. Známému Chen Manchingovi se to stalo opakovaně (po tom, co jím mistr mrštil o zeď). Stejně tak ale lze slyšet o Mistrovi Yang Chen Fu spousta pomluv, které se dodnes tradují, včetně toho, že zemřel na syfilis. Ve skutečnosti zemřel na cholerinu (pozn.: něco jako salmonela) z kontaminované vody, která bohužel na počátku 20.století nebyla v Hongkongu ničím neobvyklým. 

J.Marek (2019)