Taiji a Taoismus - jednoduchost

01.05.2024
Jaromír Marek 

Ať už cvičíte kdekoli, stále dejte na svou přirozenou inteligenci. Dříve, než přijdete s bolavými koleny k nám nebo později na ortopedii. Tlačit kolena od sebe patřilo do českého karate 80., 90. let minulého století. A nejeden takový člověk skončil u nás, i bývalí mistři. Pokud to netrvá dlouho (10 let apod.) a není příliš intenzivní, dá se to ještě napravit. V našem klubu během několika měsíců až dvou let. Pokud to ale trvá déle, už většinou bez chirurgického zákroku pomoci není.

Co se týče dalšího obrázku "půlměsíčité chůze," tak ta sama o sobě škodlivá není (pokud do ní nepřidáte tlačení kolen od sebe), ale DO TAIJI TATO CHŮZE NEPATŘÍ!!! TAIJI VYCHÁZÍ Z TAOISMU A TEN JE ZALOŽEN NA JEDNODUCHOSTI! Nikdo z nás nechodí touto chůzí, nebo snad ano..?

Veškeré metody taoismu jsou v podstatě naprosto obyčejné a primitivní pohyby, které jen dostaly nějaké kudrlinky, protože lidé většinou jednoduchým věcem nevěří. A když Vám někdo bude tvrdit, že energie ve Vašem těle neteče dokud si jí tam jaksi nevsugerujete, tak nemusíte být génius na to, abyste pochopili, že to je nesmysl. Bez energie bychom ani nemrkli. Dokonce i po smrti tu v našich pozůstatcích zbyde energie. A to i v našich činech a myšlenkách. 

Závěrem - nenechte se prosím od nikoho takzvaně "hypnotizovat" nějakými tajemnými technikami a řečmi o energii. Taiji potažmo taoismus je jednoduchý - je o protahování (aby vše v těle dobře proudilo), o posilování (abychom zvládali překážky), o psychickém uvolnění (abychom se zbytečně nevyčerpávali) a o dobrém režimu a spojení s přírodou. To ovšem znamená precizní a dotažené techniky, nikoliv polovičaté pohyby se sugescí energie! Nic víc, nic míň. Žádná tajemná technika NEEXISTUJE.