Pozvednutí zad a obsáhnutí hrudníku

25.07.2023

Z ručního přepisu Starých klasiků Tai Chi Chuan od Niu Chunminga přeložil Liang Dehua,

do češtiny Jaromír Marek 

Han Xiong Ba Bei (涵胸拔背) nebo také obsáhnout hruď a zvednout záda. Jedno z pravidel rodiny Yang.

"Obsáhnout" znamená také "držet" nebo "obejmout." "Obsáhnutí" hrudníku znamená, že hrudník by si měl zachovat pocit vnitřního obsahu, s hrudním košem uvolněným, vyprázdněným a zároveň obsáhnutým, který nevyčnívá dopředu ani se nehroutí dozadu. Ramena velice mírně padají dopředu a klíční kosti, hrudní kost a prsní svaly se potápějí a sestupují resp. klesají, což přispívá k potopení Qi (čchi) do Dantianu. Schopnost obsáhnout hrudník umožňuje, aby pohyb Qi byl řízen myslí (Yi Xin Xing Qi). Pokud není hrudník obsáhnut, Qi snadno stoupá, což způsobuje mentální (Jing-Shen) napětí a ovlivňuje plynulé dýchání. Proto je nutné hrudník obsáhnout. Obsáhnutí hrudníku však neznamená propadnutí hrudníku a cvičenci by měli rozlišovat mezi těmito dvěma formami.

Zvednutí zad znamená, že záda by neměla vyčnívat dozadu, ale zůstat rovná, což umožňuje Qi přilnout k hřbetu. Může to dát pocit tepla a dodávat pocit energie (pocit Qi nebo Qi Gan). Schopnost obsáhnout hrudník vpředu a zvednout záda vzadu umožňuje, aby pohyby celého těla byly koordinované a konzistentní. Pouze pak může páteř generovat elastickou sílu jako luk, když je síla uvolněna (Fa Fang), jak je popsáno rčením: "Síla se uvolňuje z páteře." Při cvičení Taijiquan je důležité vyhnout se vyčnívání hrudníku, protože to snadno vede k tomu, že Qi stoupá vzhůru. Obsáhnutí hrudníku znamená, že se hrudník mírně propadá dovnitř, což umožňuje, aby se plíce rytmicky otevíraly a zavíraly a qi klesala do Dantianu. "Zvedat" znamená mírně vytáhnout nebo nadzvednout a "zvednout záda" znamená mírně zvednout záda s hlavou. S vedením "éterické síly koruny" (Xu Ling Ding Jin nebo "zavěšení korunovačního bodu na hlavě" tj. Baihui, pozn. překladatele) se záda přirozeně zvedají, udržují páteř ve svislé poloze a zajišťují neomezenou cirkulaci v "guvernérské nádobě" (Du Mai - pozn. překladatele: akupunkturní bod v meridiánu tzv. mozkového kanálu). Obsažení hrudníku a zvedání zad jsou tedy vzájemně propojené. Správným zavěšením vrcholového bodu Baihui (Pajchuej), obsáhnutím hrudníku a zvednutím zad, se tělo cítí lehké a hbité (což je účelem tréninku Taijiquan; je to skutečný výsledek správného Song - tj. uvolnění, pozn. překladatele). Obsáhnutí hrudníku a zvednutí zad tedy není nahrbení zad nebo zvednutí zad, ale kombinace různých sil: prázdné, uvolněné a potopené.

Přeloženo z Ručního kopírování Taijiquan Old Classics Collection od Niu Chumminga. -Niu Chunming byl jedním ze tří Xuanů z rodiny Yang, kteří se učili přímo od Yang Jianhou (od roku 1902) a od Bai Shi (拜師 – v kontextu čínských bojových umění je to obřad s rituálními prvky vedený mistrem, při kterém jeden nebo více studentů "Vstoupí do dveří" a stane se žákem/žáky) a od  Yang Chengfu poté, co se Yang Chengfu přestěhoval do Pekingu. Niu byl ten, kdo pomohl Yang Chengfu ve výuce v parku Zhongshan na příkaz Yang Jianhou, než Yang Chengfu dosáhl své dovednosti. 10 základních bodů Taijiquan Yang - Rodinný styl Yang, přepsal a přeložil Dehua Liang.