Lu Zijian (1893 - 2012)

16.01.2022

People's Daily 9.6.2010:
Pocta Lu Zijianovi 呂紫劍

autor: Zheng Hongshen
přeložil: Jaromír Marek

Prosinec 2009. Čínský národní institut pro výzkum wushu se zřízením Mezinárodní komise expertů, se setkal ve Velké síni lidu (Peking) u speciální ceremonie pro 18 vybraných osobností jako uznání jejich výjimečné kariéry a přínosu pro bojová umění. Když došlo na toho, kterého známe jako "Ušlechtilý muž od Dlouhé řeky" ("Yangtze") Lu Zijian, slyšel jsem pouze jeho jméno. Těsně předtím v Čchung-čchingu (Chongqing) během "Konference Čínského národní wushu západní hranice" představitelé Čínské národní federace wushu přišli na návštěvu do velmi obyčejného místa v Čchung-čchingu, okres Nanan - Shangxin Road, v rezidenční čtvrti, vzdát poctu velkému mistru Lu Zijianovi, který je nyní čínskými úřady považován za "živoucí poklad Číny."


Život ve třech stoletích, Blízký přítel Huo Yuanjia

Když mi členové místní federace Wushu sdělili věk Lu Zijiana, byl jsem beze slova naprosto ohromen tímto věkem - 117 let. Později jsem provedl vlastní výzkum: Lu se narodil 15. října 1893 v Yichang, provincie Hubei. Během pozdní dynastie Čching (Qing)  byl jedním ze "tří velkých rytířů," mezi které patří "ušlechtilý muž Jin Men" Huo Yuanjia, a také slavný "ušlechtilý muž Guan Dong" Du Xinwu. Muž, který žil ve třech stoletích, získal pověst "nejzdravějšího superstoletého staříka." Podle historických dokumentů Lu Zijian, co byl zasvěcen do bojových umění svou vlastní matkou ve velmi mladém věku, později studoval u špičkového odborníka na wushu - z linie Wudang a Emei, a také studoval na lékařské fakultě provincie Hubei.

V roce 1911 mu bylo 18 let a rozhodl se přijet do Pekingu, což ho přivedlo k prohloubení studia bojových umění: v Baguazhangu u mistra Li Changye a v Xingyiquan u mistra Yu Shironga. V roce 1920 vyhrál zlatou medaili na soutěži bojových umění Nanjing Yuhuatai ve věku 28 let.

Později, když sídlil v Čchung-čchingu, ho generál Čankajšek (Chiang Kai-shek nebo Jiang Jie Shi), čínský vojenský a politický vůdce, který vedl Kuomintang (KMT), jmenoval jednohvězdičkovým generálem, za jeho mimořádný přínos během odporu proti invazním japonským jednotkám. ale také proto, aby koordinoval jeho osobní bodyguardy.

Kvůli nespravedlivému trhu ovládanému japonskými nákladními společnostmi se předseda Mingsheng People Cargo Company, jediné působící v té době na řece YangTze, rozhodl najmout Lu Zijiana do svého eskortního týmu. Zanedlouho se Lu podařilo obhájit práva čínských společností i občanů využívajících jejích služeb. Během tohoto období musel Lu čelit třem soubojům smrti proti několika špičkovým japonským mistrům Budokai. Mezi nimi byl nejznámější Hideo Mitsui. Oba protivníci podepsali dohodu o souboji smrti konaném ve vojenské škole v Yichang. Tento souboj skončil tím, že Hideo Mitsui zvracel krev po úderu dlaní od Lu Zijiana, který zvláště hájil čest čínského občana proti pověsti šířené japonskou propagandou "nemocných mužů z východní Asie."

V roce 1979 se Lu vrátil z provincie Sin-ťiang (Xinjiang) do Chongqingu. přijat za člena Chongqing CPPCC. Během této reformní doby se Lu, v té době 86, začal znovu účastnit několika národních soutěží wushu. V roce 2002, ve věku 93 let, se Lu zúčastní národní soutěže Huan Zai Xuzhou Sichuan, při této příležitosti byl oceněn 9. Duanem čínského Wushu, nejvyšším oceněním v čínském Wushu a jako první osobnost, která jej obdržela. Později otevřel "Akademii bojových umění Yuzhou Zijian" a "Ortopedickou kliniku Lu Zijiana". Publikoval několik článků a knih, včetně: "Dlaň & zbraně Wudang Taiyi" (pozn. Taiyi je čínské jméno a koncept Boha), ale také "Bagua Hunyuan Yangsheng Gong" a získal si reputaci "Současného Zhang San Fenga" (s odkazem na legendárního tvůrce Taijiquan).  Stal se také celonárodním předsedou čínské medicíny v oboru ortopedie.

Vysoká úroveň mistrovství v bojových uměních

Úspěch v léčení a zachování zdraví

Z mého vlastního pohledu měl Lu Zijian i po 100 stále perfektní bojové dovednosti, díky čemuž je jeho případ ještě úžasnější.

Vnučka Lu Zijiana, Lu Shunhua, nám řekla, že těsně před nehodou v září 2009 její dědeček ještě dopoledne cvičil bojová umění, odpoledne meditoval, maloval kaligrafie a navštěvoval přátele. V roce 1998, během kulturní výstavy želv a hadů pořádané ve Wu-chanu, 105 letý Lu Zijian předvedl ukázku meče: taolu za taolu spolu s jasným duchem aniž by se unavil. Později, když mu bylo 115 let, otestoval své bojové dovednosti s mladým, silným bojovníkem praktikujícím wushu a ten na něj tlačil vší silou, ale Lu odolal jako pevná skála, aniž by se pohnul o palec.

Lu má otevřenou ušlechtilou mysl, ale vždy si udržoval disciplinovaný život s dobře vyváženou dietou. Říkával: "Mám velmi jednoduché návyky. Ráno snídejte, dokud nepocítíte sytost, v poledne si dejte dobrý oběd a večer lehkou večeři. Brzy choďte spát a brzo se probouzejte, abyste si nejprve procvičili tělo. Pak cvičte Baguazhang. Každý den je třeba cvičit jednu až dvě hodiny meditace." Poté, co Lu trénoval vnitřní umění (Neigong) po více než 100 let, zdokonaloval během desetiletí svou vlastní léčebnou metodu a až dosud si užívá plody svého neustálého tréninkového úsilí. O jeho dlouhověkosti, Lu upřesňuje následující: "Pohněte svou Qi (čchi), pečujte o své zdraví a kultivujte svou povahu. Trénink bojových umění učiní tyto čtyři členy agilnějšími. Kombinace harmonicky pohyblivých a nehybných metod je jedinou správnou metodou k dosažení dlouhověkosti."

V posledních desetiletích Lu Zijian léčí pacienty čínskou medicínou a zároveň zakládá svou akademii bojových umění, aby předával Wudangskou linii taoistických bojových umění. Můžeme odhadovat, že Lu Zijian vedl mezi 50.000 až 60.000 studenty, předával umění z generace na generaci a to až do páté generace. Konečný celkový počet adeptů wushu přenášejících jeho umění co dosáhl, je poměrně těžké vyhodnotit. V posledních letech se jeho vnučka Lu Shunhua stará o "Akademii bojových umění Yuzhou Zijian" a "Ortopedickou kliniku Lu Zijiana." Vyhrála mnoho soutěží bojových umění a je jednoznačně nástupkyní, kterou vybral Lu Zijian, aby pokračovala v předávání a rozvoji jeho umění.

Po těžkém zranění

Stále si zachovávám klid a srdečného ducha

Na konci loňského roku se Lu dobře zotavoval, až je to v jeho věku téměř neuvěřitelné. Jak se ve 117 letech může zotavit tak rychle po tak těžkém zranění při pádu. Lu přičítal své rychlé zotavení své hluboké vnitřní síle, kterou pěstoval od nejútlejšího věku. Lu Shunhua poskytuje další podrobnosti o incidentu:

"Loni v září můj dědeček, když šel po schodech do prvního patra, nechtěně minul schod a skulil se dolů do přízemí. Po různých ranách, které měl, včetně těch na hlavě, jsme měli velké obavy. před incidentem se několikrát zmínil, že cítil, jak mu ochabují nohy, ale neuvědomili jsme si, že skutečnou příčinou je cukrovka. Navíc nikdy nepřijal žádnou pomoc a raději pokračoval v samostatném životě. Hluboce jsme litovali, že jsme to nezjistili dřív, ale opět je to jeho vnitřní síla, která ho možná zachránila od této hlavní příčiny úmrtí (pádů) u seniorů. Nedlouho předtím by takové padající rány mého dědečka příliš nezasáhly. Například před několika lety při opravě jejich domu Lu Zijian vypadl z okna ve druhém patře. Jedna noha se mu zachytila ​​o malý strom, takže jen s drobnými ranami narazil na zem. Ale byl to spíše ten malý strom, který byl nakonec zlomen. Všichni dělníci byli touto scénou ohromeni."

Dodala také:

"Můj dědeček se celkem dobře zotavuje, jeho konzumace jídla a jeho psychika jsou mnohem lepší a začíná dokonce vyvíjet opět malou aktivitu. Jeho myšlení a řeč jsou stále velmi jasné."

Během naší návštěvy byl pan Lu Zijian v podstatě stále velmi vitální, přijal nás svým "usměvavým" bílým plnovousem. Velmi rád nás přijal a zvláště ho potěšilo přání rychlého uzdravení, dobrého zdraví a dlouhověkosti, které jsme předali jménem Čínské asociace wushu.

Přejeme vše nejlepší tomuto živému příkladu odvahy a odhodlání.

Co v článku chybělo

Peoples Daily je oficiální čínský komunistický deník. Proto v článku výše nenajdeme ani zmínku o tom, že Lu Zijian byl v průběhu čínské kulturní revoluce brutálně zbit a uvězněn na 10 let. Také v něm nenajdeme fakt, že kvůli častým bojům s Japonci, na něho byl z jejich strany několikrát spáchán atentát a během jednoho z nich byla zavražděna jeho manželka.

Občas se objevují některé spekulace o jeho skutečném věku, ač byl v roce 2009 oficiálně prohlášen nejstarším člověkem světa. Některé z nich poukazují na to, že v kronice města Yichan se v zápiscích z roku 1986 uvádí, že mu bylo 70 let, a podle toho by tedy byl narozen v roce 1907. Nelze však popřít některá fakta, o kterých je množství historických zápisků - tedy například fakt, že v roce 1920 vyhrál celonárodní mistrovství Číny v bojových uměních, a to až po dokončení studií na lékařské fakultě, ve věku 28 let.

Lu Zijian rozhodně neměl lehký život, tedy život bez stresu a s kvalitním jídlem, jak bychom se při jeho úctyhodném věku mohli domnívat. Ve vězení jistě kvalitní stravu nedostával. Věk prý přičítal každodenímu praktikování speciálního čchikungu (qigongu) a baguazhang, které se oboje u nás můžete naučit. Lu Zijian zemřel 24.10.2012 ve věku 119 let a na níže přiloženém videu z celonárodního mistrovství Číny ve Wudangu v roce 2010 jeho vitalita a ohebnost mluví za vše - navíc obě šavle váží 40 liber (tj. přes 18 kg).