Boky, kyčle, kyčelní klouby, pánev, pas a Kua?

15.06.2024

Pohyb boků a kyčlí je základ každého skutečného bojového umění. Už proto, že v oblasti mezi boky se nachází naše těžiště a tedy i na základě fyziky dává smysl. Jedná se o princip praku - ruce jsou vymrštěné jako níže na obrázku. 

Náš klub byl založen proto, aby Vás naučil rozeznat skutečné umění od nesmyslu. A toto je jeden z hlavních bodů. Pokud Vám kdekoli budou říkat, že pohyb boků není důležitý, pak pokud hledáte funkční bojové umění a nejen exhibici pro soutěže, asi by bylo dobré klub změnit.

Ve většině sestav (včetně Dlouhé formy v Taiji) se střídají postoje a pozice, kde je vždy postupně za sebou vytočen jeden nebo druhý bok. To je jasná "zpráva" zakódovaná v každé sestavě. A bok není oddělitelný od kyčelních kloubů, ani od pasu, ani od pánve, nebo snad ano? Můžeme tomu říkat jakkoli, ale pořád je to ta samá oblast - v podstatě jedna kost (pánevní). Takže až Vam někdo bude například tvrdit, že máte otočit pasem tak, aby boky zůstali vklidu, už víte, že to je nesmysl.

Níže je obrázek, který se mnohokrát objevuje v různých publikacích a původem je z Dynamického Karate Masatoshi Nakayami. Je dobré tento obrázek mít při cvičení vizuálně uložený v podvědomí. Teprve tímto pohybem vzniká skutečná síla při úderu nebo krytu. Každý kdo cvičí údery s dřevěným panákem, se stromy, makiwarou, nebo otužovací cvičení ve dvojicích (Kote Kitae), ví, že se bez pohybu boků, potažmo kyčlí, neobejde, a to ani pokud ovládá Fajin.

Napsal: Jaromír Marek

Schválil: Vincent Chu