Mistři školy

Cvičíme dle 1.) Mistra Kwok Wing Chu (Vincenta Chu, *1959)

(převzato z gstaichi.org)

Tai Chi Chuan stylu Yang jsem studoval od dětství od svého otce Gin Soon Chu. Můj otec je jedním z učedníků velmistra Yeunga Sau Chunga (1910-1985), nejstaršího syna slavného Yang Cheng Fu (1883-1936). Můj otec mě vždycky povzbuzoval, abych prozkoumal nové znalosti a informace o stylu Yang Tai Chi Chuan a vyzkoušel své dovednosti. Za posledních dvacet let jsem nespočetněkrát cestoval do Hong Kongu, abych navštívil učitele mého otce Yeung Sau Chunga a také Ip Tai Taka (1929-2004), spolužáka mého otce. V Číně jsem se setkal s takovými lidmi jako Yang Zhen Duo, Yang Zhen Ji, Yang Zhen Guo, Fu Zhon Wen (1903-1994), Fang Ning, Tang Shan Fu, Ona Ming, Ma Yueh Liang, Wu Ying Hua, Feng Zhi Qiang, Wang Le Ming a Ou Wen Wei.

Cestoval jsem do hor Wu Dang, původního rodiště Tai Chi Chuan, do slavného kláštera Shaolin a do chrámu Bílého mraku v Pekingu, kde sídlí Čínská Společnost Taoismu. Při své cestě do Číny v květnu 2006 jsem navštívil pana Liu Xi Wena v Nanning City v provincii Guangxi. Pan Liu je praktikem páté generace Yang stylu Tai Chi Chuan. Je sečtělý a má znalosti o historii a vývoji stylu Yang. V našich rozhovorech se zabýval mnoha tématy. Velmi mě potěšilo, že jsem jedním z mála současných praktiků, kteří zdědili přenos Yang Shao Hou. S jeho svolením bych se rád podělil o to, co mi řekl o třech stupních tréninku a třech sólových formách, které ho učil jeho učitel Zhang Fu Chen (1898-1979).

Dnes, když lidé hovoří o Yang stylu Tai Chi Chuan, obecně se odkazují na předání od Yang Cheng Fu. Jeho bratr, Yang Shao Hou (1862-1930), měl nesmírné dovednosti, ale měl jen nemnoho studentů a jen několik lidí opravdu obdrželo celé jeho předání. Proto je jakákoliv technika předaná od Yang Shao Hou v těchto dnech považována za naprostou raritu. Pan Liu řekl, že jeho učitel se učil od Yang Cheng Fu, Yang Shao Hou a Xu Yu Shenga. Tito tři lidé byli praktikujícími třetí generace Yang stylu Tai Chi Chuan a všichni přispěli k rozvoji umění Tai Chi Chuan.

Rozhovor s Liu Xi Wen: Můj učitel Zhang Fu Chen mě naučil tři sólové formy Tai Chi Chuan. (Tak začal můj rozhovor s panem Liu.) První sólová forma má důraz na jednoduchost a zdraví; mezi praktickými lékaři se nazývá Tai Chi Zheng Lu (správná cesta).

Druhá sólová forma zdůrazňuje vývoj základů bojových umění; to je mezi praktikujícími nazýváno Tai Chi Jia Shou (rodinný styl) sólová forma. Třetí sólová forma klade důraz na techniky bojových umění; to je nazvané Tai Chi Xiao She (malé ruce) sólová forma. Ačkoli tyto tři sólové formy jsou velmi ... (Přečtěte si zbytek tohoto článku ve: Srovnávací studii Tai Chi Chuan od Vincenta Chu - viz literatura).

V současné době Mistr Chu vyučuje v Bostonu na Harrison Avenue 33, MA (USA). Do ČR jezdí každoročně již od začátku 90.let pořádat podzimní semináře (ve Zlíně, Praze i Liberci).